יציבות פיננסית לישראל

יציבות פיננסית לישראל
השר כחלון ֻ
צילום מתוך אתר ויקימדיה

היום תובא הצעת החוק של שר האוצר משה כחלון להקמת ועדה ליציבות פיננסית לאישור וועדת שרים לענייני חקיקה

​הצעתו של שר האוצר, משה כחלון, להקים ועדה ליציבות פיננסית שתתאם בין בנק ישראל, משרד האוצר ורשויות הפיקוח הפיננסיות תובא לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה ההצעה עולה לדיון בוועדה לאחר הליך של שימוע ציבורי ולאחר מכן עתידה לעלות לקריאה ראשונה בכנסת.

השר כחלון ֻ| צילום מתוך אתר ויקימדיה
השר כחלון ֻ| צילום מתוך אתר ויקימדיה

במסגרת פעילות הוועדה יבוצעו תיאום, חילופי מידע וימוסד שיתוף פעולה בין המפקחים השונים בזירה הפיננסית. בראש הוועדה תעמוד נגידת בנק ישראל, ד”ר קרנית פלוג, וסגנה יהיה מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד. עוד יהיו חברים בוועדה: המשנה לנגידת בנק ישראל, ד”ר נדין בודו-טרכטנברג, המפקחת על הבנקים, ד”ר חדווה בר, החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג’ו, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, המפקח על נותני שירותים פיננסים מוסדרים במשרד האוצר, הממונה בבנק ישראל על פיקוח על מערכות התשלומים, יו”ר הרשות לניירות ערך, פרופ’ שמואל האוזר, ונציג שתמנה הנגידה מבין עובדי בנק ישראל. ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ’ אבי שמחון, ישמש כמשקיף בוועדה.

כפי שמוצע בטיוטת החוק, תפקידיה של הוועדה יהיו, בין היתר: לקדם חילופי מידע בין רשויות הפיקוח הפיננסיות, וכן בינן לבין המייצבים (משרד האוצר ובנק ישראל) כדי להגדיר, לנתח, לזהות, להעריך ולנטר סיכונים מערכתיים; לקדם תיאום ושיתוף פעולה בין רשויות הפיקוח הפיננסיות, וכן בינן לבין המייצבים, בניתוח, הערכה, פיתוח והפעלה של כלים ושיטות למניעה של סיכונים מערכתיים והפחתתם; ליזום בדיקות של רשויות הפיקוח הפיננסיות לגבי סיכונים וחשיפות לשם זיהוי סיכונים מערכתיים והערכתם; להתריע כאשר מצאה כי יש בסיכון מערכתי כדי להוות סיכון מערכתי משמעותי; להמליץ על צעדים למניעה או להפחתה של סיכונים מערכתיים משמעותיים; לעקוב אחר הפעולות שננקטו בעקבות ההתרעות ואחר יישום ההמלצות; וכן לדווח לראש הממשלה ולשר האוצר כאשר מצאה כי קיים חשש ממשי ליציבותה של המערכת הפיננסית או לפעילותה הסדירה ושעלול להיווצר צורך בשימוש בכספי הציבור לטיפול בכך.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *