כספים נוספים הובטחו לניצולי שואה

כספים נוספים הובטחו לניצולי שואה
זה היה אחד מהתנאים לכניסתנו לממשלה. משה כחלון באירוע של ניצולי שואה
צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

שר האוצר, משה כחלון מכריז על תוכנית בהיקף של חצי מיליארד שקל לטיפול בניצולי שואה וקשישים מקבלי השלמת הכנסה

כחלון קבע היום (ב’) כי במסגרת התוכנית יגדלו הקצבאות לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה ב-350 מיליון שקל בשנה ותגדל הקצבה ל- 60 אלף ניצולי שואה שנמצאים מתחת לקו העוני.

בנוסף, 6,000 ניצולי המחנות והגטאות שמקבלים קצבה מגרמניה, יזכו לקבל במקביל קצבה נוספת מבלי שזו תקוזז.

זה היה אחד מהתנאים לכניסתנו לממשלה. משה כחלון באירוע של ניצולי שואה | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה
זה היה אחד מהתנאים לכניסתנו לממשלה. משה כחלון באירוע של ניצולי שואה | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

באירוע הצדעה שנתי לקראת יום השואה ויום הניצחון על גרמניה הנאצית שהתקיים בכנסת, אמר שר האוצר, משה כחלון כי “ביום רביעי, בעוד יומיים, נציין כולנו, כמדי שנה, את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. לצערנו, באופן טבעי משנה לשנה פוחת מספרם של ניצולי השואה החיים בקרבנו, אך מה שלא פוחת הוא הרצון שלנו להקשיב, לשמוע ולזכור את העדויות שהן חלק בלתי נפרד מתקומת המדינה. מה שלא פוחת הוא הרצון שלנו לאפשר להם להזדקן בכבוד.לצערי, ממשלות ישראל לדורותיהן לא עשו מספיק למען אוכלוסיית ניצולי השואה. להגיד את האמת, כנראה שאין מספיק. הממשלות הללו לא עשו מספיק גם בטיפול באזרחים המבוגרים ומיעוטי היכולת. עם כניסתי לממשלה הנוכחית עדכנו את קצבאות הבטחת הכנסה לקשישים והוספנו מעל 6,000 ש”ח בשנה לזוג קשישים מקבלי השלמת הכנסה.

“זה היה אחד מהתנאים לכניסתנו לממשלה. לפני שלושה חודשים ביצענו תיקון נוסף והיכרנו במעמדם המיוחד של ניצולי שואה יוצאי צפון אפריקה – מרוקו, אלג’יר, ועיראק. הכרנו ביהודים יוצאי רומניה שביצעו עבודה בכפייה במלחמת העולם השנייה, אחרי שנים של עוול. היום, אני יכול לספר לכם שאנחנו הולכים להמשיך במגמה הזאת גם בשנה הבאה ולבצע תיקון עוול נוסף. תיקון עוול שהיה נדרש לעשותו כבר מזמן”, טען כחלון.

“בימים האחרונים גובשה במשרד האוצר תוכנית בהיקף של כחצי מיליארד שקל בשנה שבכוונתנו ליישם בתקציב הקרוב. התוכנית כולה ממוקדת בהוצאת ניצולי שואה וקשישים בישראל מקו העוני. אנחנו נקצה בתקציב הקרוב 350 מיליון ש”ח נוספים לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה. מתוכם -60,000 ניצולי שואה שנמצאים מתחת לקו העוני ואנחנו מתכוונים להגדיל להם את קצבת השלמת ההכנסה. בנוסף, ישנם כ-6,000 יוצאי מחנות וגטאות שכיום מקבלים מענק מגרמניה. המענק הזה מקוזז כיום ואנחנו מתכוונים לבטל את הקיזוז הזה ולהעניק להם את מלוא הזכויות. כאמור, ביום רביעי הקרוב יחול ערב יום השואה. אין מעשה שיוריד מעוצמת העוול שנגרם לניצולים במרוצת השנים. אין מעשה שיוריד מעוצמת העוול שנגרם לניצולים. האחריות של המדינה היא לא רק ביום השואה אלא בכל ימות השנה. אני מקווה שבמעשים שלנו יש תיקון שיאפשר להם להזדקן בכבוד. כשר אוצר קשה לי מאוד לשמוע ולראות שיש 60 אלף ניצולים שחיים מתחת לקו העוני. כל מה שאנחנו עושים נמשיך לעשות. נתנו לכך דחיפה בתקציב הקודם וניתן גם בתקציב הבא במטרה לאפשר לקבוצות האלה לחיות בכבוד”, סיכם כחלון במעמד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *