יצא לדרך: שימוע ציבורי לתזכיר החוק של הוועדה ליציבות פיננסית

יצא לדרך: שימוע ציבורי לתזכיר החוק של הוועדה ליציבות פיננסית
"לקח מהמשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008". בתמונה: משה כחלון
צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

שר האוצר, משה כחלון, הוציא לשימוע ציבורי את תזכיר החוק של הוועדה ליציבות פיננסית. במסגרת פעילות הוועדה יבוצעו תיאום, חילופי מידע וימוסד שיתוף פעולה המפקחים השונים בזירה הפיננסית. בראש הוועדה: נגידת בנק ישראל, ד”ר קרנית פלוג. הקמת הוועדה נולד כלקח מהמשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008

שר האוצר, משה כחלון, הוציא אתמול (ב’) לשימוע ציבורי את תזכיר החוק של הוועדה ליציבות פיננסית, במסגרתו מוצע להקים ועדה שתפעל לתיאום בין כל רשויות הפיקוח הפיננסיות ובינן לבין בנק ישראל ומשרד האוצר.

הכוונה: במסגרת פעילות הוועדה יבוצעו תיאום, חילופי מידע וימוסד שיתוף פעולה המפקחים השונים בזירה הפיננסית.

בראש הוועדה תעמוד נגידת בנק ישראל, ד”ר קרנית פלוג, וסגנה יהיה מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד. עוד יהיו חברים בוועדה: המשנה לנגידת בנק ישראל, ד”ר נדין בודו-טרכטנברג, המפקחת על הבנקים, ד”ר חדווה בר, החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג’ו, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, המפקח על נותני שירותים פיננסים חוץ מוסדיים במשרד האוצר, הממונה בבנק ישראל על פיקוח על מערכות התשלומים, יו”ר הרשות לניירות ערך, פרופ’ שמואל האוזר, ונציג שתמנה הנגידה מבין עובדי בנק ישראל. ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ’ אבי שמחון, ישמש כמשקיף בוועדה.

"לקח מהמשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008". בתמונה: משה כחלון | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה
“לקח מהמשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008”. בתמונה: משה כחלון | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה


כפי שמוצע בתזכיר החוק, תפקידיה של הוועדה יהיו, בין היתר: לקדם חילופי מידע בין רשויות הפיקוח הפיננסיות, וכן בינן לבין המייצבים כדי להגדיר, לנתח, לזהות, להעריך ולנטר סיכונים מערכתיים; ליזום בדיקות של רשויות הפיקוח הפיננסיות לגבי סיכונים וחשיפות לשם זיהוי סיכונים מערכתיים והערכתם; להתריע כאשר מצאה כי יש בסיכון מערכתי כדי להוות סיכון מערכתי משמעותי; להמליץ על צעדים למניעה או להפחתה של סיכונים מערכתיים משמעותיים; לעקוב אחר הפעולות שננקטו בעקבות ההתרעות ואחר יישום ההמלצות; וכן לדווח לראש הממשלה ולשר האוצר כאשר מצאה כי קיים חשש ממשי ליציבותה של המערכת הפיננסית או לפעילותה הסדירה ושעלול להיווצר צורך בשימוש בכספי הציבור לטיפול בכך.

ממשרד האוצר נמסר אתמול (ב’) תזכיר החוק עליו מתבססת הקמת הוועדה נולד “כלקח מהמשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008, אז גברה בעולם ההכרה בכך שלשם הבטחת היציבות הפיננסית המערכתית נדרשת ראייה אינטגרטיבית של כלל המערכת הפיננסית, הכוללת מאמץ לזהות סיכונים המתפתחים בה על פני זמן ואת סיכוני ההדבקה לרוחבה, ולהגיב עליהם מבעוד מועד”.

“לכן, יש להביא לרמת תיאום גבוהה ושיתוף פעולה בין כל הרשויות שלהן תפקיד חיוני בשמירה על היציבות הפיננסית. ההתמקדות בסיכונים המערכתיים המתפתחים במערכת הפיננסית והצורך בתיאום ועבודה משותפת של הרשויות כאמור, עומדות במרכז ההמלצות של הגופים הבינלאומיים השונים לנושא שהוא בליבת הרפורמות שבתחום היציבות הפיננסית”, הוסיפו במשרד.

משרד האוצר ובנק ישראל הפיצו את תזכיר החוק וכעת מזמינים את הציבור להעיר את הערותיו לנוסח המוצע.

את הערות הציבור ניתן לשלוח עד לתאריך 7 באוגוסט 2016 באמצעות אתר האינטרנט קשרי ממשל שכתובתו: http://www.tazkirim.gov.il


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *