מכפילים ומשלשים את המענקים למפעלים המשתמשים בגז טבעי

מכפילים ומשלשים את המענקים למפעלים המשתמשים בגז טבעי
רישיונות הייצור לטורבינות הרוח ניתנים כחלק משורת ההסדרות שקבעה רשות החשמל בשנים האחרונות. אסדת קידוח גז טבעי
צילום המחשה: מתוך וויקיפדיה


על מנת לעודד את המעבר לשימוש בגז טבעי, משרדי האוצר, האנרגיה, והכלכלה מגדילים את המענקים למפעלים המסבים פעילותם לגז טבעי

משרדי האוצר, התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ומשרד הכלכלה, החליטו להגדיל היום (ד’) רשמית את המענקים הניתנים למפעלים הצורכים גז טבעי, מתוך ניסיון לחזק משמעותית את התמריץ של אותם מפעלים לצרוך גז טבעי.

כמו כן, מתאימים המשרדים את תנאי הסף של קבלת המענק כך שגם צרכנים שמעוניינים לצרוך גז טבעי באמצעות מכליות CNG יהיו זכאים לו.

המדובר בצרכנים שרשת החלוקה לא צפויה להגיע אליהם בזמן הקרוב, ועדיין מעוניינים לצרוך גז טבעי.

המענקים ניתנים למפעלים עבור עלויות חיבור למערכת החלוקה ובעלויות ההסבה של המפעלים לשימוש בגז טבעי.

המענק המוגדל יינתן למפעלים עד לתאריך 1.4.2017 וכל עוד מחיר חבית הנפט הממוצע לשלושה חודשים יהיה נמוך מ-60 דולרים כדי לקבל מענקים על הצרכן להציג הסכם חתום עם בעל רישיון החלוקה והוכחה לכך ששילם לפחות 50 אחוזים מדמי ההתחברות לרשת החלוקה.

בסוף שנת 2015, אושרו מענקים בסך עשרים ותשעה מיליון שקלים, לשמונים ושלושה מפעלים הפועלים להסבת מפעלם וחיבור תשתיתם לשימוש בגז טבעי. היקפה הכולל של התמיכה הממשלתית לקידום חיבור התעשייה הישראלית לגז הטבעי עומדת על 150 מיליון שקלים.

83 צרכנים אשר פנו עד כה לקבלת מענק, קיבלו אישור לקבלת הסיוע. סה”כ הוקצו כ-29 מיליון שקלים מתוך הקצאה כוללת בסך 150 מיליון ש”ח בגין מתן סיוע לצרכני החלוקה. כ- 46 אחוזים מהצרכנים אשר קיבלו מענק הינם מאזורי החלוקה נגב ודרום, כ- 40 אחוזים הינם מאזור חדרה, העמקים, חיפה והגליל וכ- 14 אחוזים מאזור המרכז.

המענק מתבטא בהשתתפות כספית בעלויות החיבור למערכת החלוקה של הגז הטבעי ובאמצעות סיוע במימון עלויות הסבת מערכות פנימיות של מתקני הלקוח לשימוש בגז טבעי.

כל זאת, כפי שמפורט בהוראת מנכ”ל משרד הכלכלה מס’ 4.5, המפורסמת באתר משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ובאתר משרד הכלכלה.

רישיונות הייצור לטורבינות הרוח ניתנים כחלק משורת ההסדרות שקבעה רשות החשמל בשנים האחרונות. אסדת קידוח גז טבעי | צילום המחשה: מתוך וויקיפדיה
רישיונות הייצור לטורבינות הרוח ניתנים כחלק משורת ההסדרות שקבעה רשות החשמל בשנים האחרונות. אסדת קידוח גז טבעי | צילום המחשה: מתוך וויקיפדיה

סכומי הסיוע לא יוותרו אחידים (גם בהוראה הקודמת הסכומים לא היו אחידים והשתנו בהתאם להיקף הצריכה השנתי) אלא ישתנו בהתאם להיקף הצריכה השנתי של הצרכנים כדלקמן:

עד היום צרכן שצריכתו השנתית הייתה 100,000 מ”ק עד 500,000 מ”ק, זכה למענק של 750,000 ש”ח צרכן שצריכתו השנתית הייתה 500,000 מ”ק עד 1 מיליון מ”ק, זכה למענק של 400,000 ש”ח. במסגרת הגדלת המענקים, יעמוד המענק כעת לשני סוגי הצרכנים על 1,125,000 ש”ח.

עבור צרכן שצריכתו השנתית הינה מעל 1 מיליון מ”ק (צרכן גדול), סכום הסיוע היה בסך של עד 250,000 ש”ח. יעמוד כעת המענק על סך של 650,000 ש”ח.

כיום מחוברים למערכת הגז הטבעי 20 צרכני הולכה ו- 15 צרכני חלוקה. הגז הטבעי מהווה כשליש מתמהיל האנרגיה בישראל, והשימוש בו חוסך למשק המדינה מיליארדי ש”ח בשנה.

אמיר לוי, הממונה על התקציבים במשרד האוצר הבטיח היום כי “חיבור התעשייה לגז טבעי יביא להגדלת הצמיחה ויסייע להגדיל את כושר התחרותיות של המפעלים. צריכת גז טבעי מבטיחה סביבה ירוקה יותר.

לוי הוסיף כי “מהלך זה מצטרף לחקיקה שעברה במסגרת חוק ההסדרים האחרון, במסגרתה, צומצמה משמעותית הבירוקרטיה והרגולציה על המפעלים ועל חברות החלוקה, כאשר הכל על מנת להבטיח מעבר כלכלי ונכון של הכלכלה הישראלית לשימוש בגז טבעי”.

עמית לנג, מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה ציין במקביל כי הממשלה מחויבת לסייע באופן פרואקטיבי לתעשייה ביצירת תנאי תחרות שווים אל מול השווקים הגלובליים במיוחד לאור קריסת מחירי הנפט.

“מענקים בעלי היתכנות כלכלית, לצד פישוט רגולציה והורדת בירוקרטיה, יאפשרו ליותר מפעלים לבצע את המעבר לגז הטבעי ויסייעו להם הן בהיבט עלויות האנרגיה, הן בהיבט התחרותי והן בהיבט השמירה על ערכי הגנת הסביבה שמדינת ישראל מחויבת אליהן”, הדגיש לנג.

שאול מרידור, מנכ”ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים מסר כי “הגדלת המענקים תאפשר למשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, להמשיך ולקדם את פעילותו לפיתוח משק הגז הטבעי והבאתו לכל רחבי הארץ. מענקים אלו מצטרפים לשורה ארוכה של מהלכים אותם מבצע המשרד במטרה להגדיל את השימוש בגז הטבעי במשק הישראלי.

המענקים לטובת הסבת המפעלים לשימוש בגז טבעי יביאו תועלות כלכליות וסביבתיות רבות למשק ולמפעלים עצמם”, הבטיח מרידור.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *