“הרפורמה תחסוך 2.6 מיליארד למשק”

“הרפורמה תחסוך 2.6 מיליארד למשק”
המאבק נמשך. קופה רושמת
צילום: pixabay.com

מנכ”ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, אמר כי מתנהלות שיחות בין משרד האוצר לחקלאים לגבי התמיכה הישירה

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה לדיון דחוף ברפורמה שמציעים משרדי האוצר והחקלאות והשפעתה על החקלאות והתעשייה בישראל. היו”ר איתן כבל אמר בפתח הדיון כי “הצרכנים הם האלוהים שלנו וכל עבודתה של ועדת הכלכלה היא לטובתם ולטובת הציבור, אבל אסור לדרוס את החקלאים בדרך. גם החקלאים הם חלק מהציבור וחלק לא קטן מהם הם אנשים קשי יום”, אמר. עם זאת הוא הבהיר כי הזהיר גם את החקלאים מפני עליות מחירים לקראת החגים.

מנכ”ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, אמר כי מתנהלות שיחות בין משרד האוצר לחקלאים לגבי התמיכה הישירה. “המשמעות היא שיבוטלו מכסים ומכסות, ויהיה שוק חופשי שבו כל אחד יוכל לייבא, לגדל ולשווק לפי שוקל דעתו. הפחתת המכסים תהיה מדורגת וההליך לא יבוצע ללא הסכמת החקלאים. חקלאי שתפחת פרנסתו הממשלה תמצא את הדרך, בתמיכה ישירה, לדאוג שהוא לא יינזק וזה נקרא מבחינתנו ביטוח הכנסה”, אמר. הוא הוסיף כי התהליך אמור להסתיים עד הראשון ביולי ויחסוך למשק 2.6 מיליארד שקל. ח”כ איציק שמולי העיר כי בינתיים האוצר עושה צעדים חד צדדיים. היו”ר כבל הוסיף כי הוא מנסה להבין מדוע זה נעשה מרגע להרגע, כשכולם שמעו בתקשורת על התוכנית להפחתת מכסים.

המאבק נמשך. קופה רושמת|צילום: pixabay.com
המאבק נמשך. קופה רושמת|צילום: pixabay.com

מזכ”ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, אמר כי לא ניתן ליישם את התוכנית עד יולי כי מדובר בפתיחת הסכמים ושינוי חקיקה. לדבריו, העלות היא 5 מיליארד שקל, אך בתוכנית האסטרטגית של האוצר אין שום שקל לחקלאות. ח”כ עמיר פרץ הוסיף כי להציע לחקלאי סובסידיה זה כמו להציע לעובד לקבל דמי אבטלה במקום ללכת לעבוד. “לא ייתכן שנהפוך למדינה של סוחרים וספסרים, אנחנו רוצים כאן גם חקלאים”, אמר. ח”כ עמר בר לב אמר כי לא יתכן שהחקלאים הם על ספסל הנאשמים ולתת להם 3 ימי שימוע לפני הוצאת צווים זה מחטף. נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל, דובי אמיתי, אמר כי לאנשי האוצר אין נתוני אמת של המחיר שהחקלאים מקבלים בשער המשק עבור התוצרת שלהם. “אם המחיר הזה יהיה גבוה מהממוצע ב-OECD אז נלך אתכם למהלך הפחתת מכסים”, אמר. הוא הציע למכור למשרד האוצר תפוח אדמה בשקל וחצי לקילו ושהאוצר ימכור את זה לצרכנים בכמה שהוא רוצה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *