ירושלים: “יש לסייע לבעלי העסקים שנפגעו מהטרור”

ירושלים: “יש לסייע לבעלי העסקים שנפגעו מהטרור”
"להגיב לאירועים כלכליים". ח"כ כבל
צילום: ויקיפדיה

ח”כ אראל מרגלית אמר כי הניצחון הגדול הוא להשאיר את העיר פתוחה

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה לדיון מיוחד שעסק במצוקת בעלי העסקים לנוכח גל הטרור – וקראה לממשלה להקים צוות חירום מיוחד שייתן מענה לעסקים בירושלים. יו”ר הוועדה, ח”כ איתן כבל (המחנה הציוני), שיזם את הדיון, אמר בפתח הישיבה כי הוא מקווה שגל הטרור יפסק כמה שיותר מהר, אך המצב בעקבות השבוע האחרון חייב את הדיון בעיקר כדי לטפל בקשיים של בעלי העסקים בירושלים.
בעלי עסקים בעיר סיפרו על ירידה של בין 30-70 אחוז בהכנסות. מנכ”ל איגוד המסעדות, שי ברמן, אמר כי העסקים בעיר חטפו מכה שנייה בתוך שנה ורבים מהם הולכים למות. “שר האוצר שם את העסקים הקטנים בראש מעייניו ואנחנו קוראים לו לבטל את מס המעסיקים על עובדים זרים, כמו שנעשה בחקלאות”, אמר. המסעדנית לילי בן שלום אמרה שעברה ממסעדה מפוצצת ל-10% תפוסה. “רק דבר אחד יכול לעזור ולמנוע סגירת 60-70 מסעדות – וזה אם נצא מפה עם צ’ק. יש לכם מיליארדים, תביאו צ’ק לעזור לנו”, אמרה לחברי הכנסת. יו”ר ועד סוחרי מרכז ירושלים, אלי לוי, אמר כי הוא לא רוצה להרגיש שבא לכנסת כדי לקבל ליטוף. “לא רוצה להרגיש שבאתי לפינת ליטוף ושמשתתפים בצערנו, אני רוצה תכלס. החרדה שלנו זה מהטלפון מהבנק, את כל השאר נשרוד”, אמר. מורן מזרחי, בעלת מסעדה בשוק מחנה יהודה, הוסיפה: “מסעדנות זה עסק למתאבדים. כבר הבאנו את כל הכסף מהבית ומה שנשאר לנו זה רק למכור כליה או להשכיר רחם. אני צריכה עזרה עכשיו”.

"להגיב לאירועים כלכליים". ח"כ כבל|צילום: ויקיפדיה
“להגיב לאירועים כלכליים”. ח”כ כבל|צילום: ויקיפדיה

ח”כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר כי הניצחון הגדול הוא להשאיר את העיר פתוחה. “העסקים הקטנים הם סמל וחייבים להשאיר אותם פתוחים. אסור שהעיר העתיקה תהייה כמו רחוב השוהדא בחברון. ניצחנו בירושלים לא בעזרת טנקים אלא בעזרת המתונים משני קצוות העיר”, אמר. הוא הוסיף כי צריך לפעול בטווח הקצר לפיצוי העסקים הירושלמיים באמצעות רשות המסים, בדומה למסלול האדום שניתן בצוק איתן (פיצוי בהתאם לנזק). ח”כ מיקי לוי (יש עתיד) הוסיף כי כל מסלול שיקבע צריך לא צריך להיות חד פעמי וכי ירושלים צריכה סיוע ממשלתי ברמה אחרת. הוא הזכיר כי “העיר נתונה תמיד לסטירות לחי ולא רק מאירועי ביטחון”. ח”כ איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר כי הממשלה צריכה לקבל החלטות לא שגרתיות בלוח זמנים קצר. “צריך להגיב לאירועים כלכליים כמו שמגיבים לאירועים ביטחוניים. לא יכול להיות שאין מגבלה של תקציב למגר את הטרור אבל אין תקציב למאבטחים למערכת החינוך”, אמר. ח”כ עליזה לביא (יש עתיד) הוסיפה כי המדינה יודעת לעזור כשהיא רוצה והיא צריכה לעזור לפני שיהיה מאוחר מדי.
נציג האוצר, עידו סופר, אמר כי קרן ההלוואות בערבות מדינה לעסקים גדלה משניים לשלושה מיליארד שקלים והוסיף כי סניפי המעו”ף של הרשות לעסקים קטנים מעניקים סיוע וליווי. הוא הוסיף כי שר האוצר הנחה להקים קרן לעסקים במצוקה ובמשרד פועלים במרץ ליישום ההנחיה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *