נתניהו: “הדו”ח השנתי של בנק ישראל – חדשות טובות”

נתניהו: “הדו”ח השנתי של בנק ישראל – חדשות טובות”
"חדשות טובות". נתניהו ופלוג אוחזים את דו"ח בנק ישראל לשנת 2015
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מביע סיפוק מהמצב הכלכלי בארץ

בפתח ישיבת הממשלה השבועית היום (א’) אמר ראש הממשלה: “קיבלתי לפני שעה קלה את הדוח השנתי של נגידת בנק ישראל. המשק נמצא בתעסוקה מלאה, האבטלה כפי שהם מכנים ב’שפל היסטורי’ – אלה חדשות טובות.”

“כתוצאה מכך השכר הריאלי עלה באופן ניכר והוא עולה גם בסקטורים שונים. לפני ימים אחדים השכר של שוטרי השטח, השוטרים, הסיירים, החוקרים – השכר הזה עלה בין שלושים לחמישים אחוז משכר הבסיס, והשכר עלה לכלל אזרחי ישראל, וזה חשוב. אנחנו גם רואים ירידה מתונה באי השוויון – יש לנו עוד עבודה גדולה לעשות כאן, אבל אלה בסך הכל חדשות טובות”, הוסיף.

נתניהו הדגיש כי “המפתח לעתיד תלוי בצמיחה. צריך להבין שכל מה שאנחנו רוצים להשיג מבחינה תקציבית, מבחינת שירותים, מבחינת השיפור של תשתיות – כל הדברים שחשובים לאזרח מחייבים צמיחה”.

ראש הממשלה התפאר במיוחד בפעולות שלו “לפתיחת השווקים של אסיה בפני כלכלת ישראל”, כהגדרתו.

“בשבוע שעבר עשינו דבר גדול מאוד לצמיחה. התחלנו בשיחות הסכם סחר חופשי עם סין. זה יעד רב שנים של מדינת ישראל, הוא טומן בחובו פוטנציאל לגידול משמעותי מאוד בייצוא. במקביל, אנחנו מדברים עם יפן על הסכם של מדינת סחר מועדפת למדינת ישראל. אני והממשלה כולה פועלים לפתוח את השווקים של אסיה בפני כלכלת ישראל – זה שינוי משמעותי, אפילו הייתי מגדיר אותו היסטורי”.

נתניהו התייחס גם למתווה הגז, לאחר שבשבוע שעבר בג”צ ביטל את המתווה הנוכחי. נתניהו אמר שהוא “לא מוותר בעניין”.

“ובכן, צמיחה זה על ידי פתיחת שווקי הייצוא, אבל זה גם על ידי הוצאת הגז מהמים. זה דבר שייתן לנו צמיחה רבת שנים ויביא מיליארדים רבים לכלכלת ישראל, לרווחת אזרחי ישראל – אנחנו לא מוותרים בעניין. אחת הסיבות שכלכלת ישראל לא ממצה את הפוטנציאל שלה זה כי יש בה עודף תקינה, עודף בירוקרטיה, עודף רגולציה שבסוף מגלגלות את עצמן. העודף הזה מגלגל את עצמו לצרכן, למחירים גבוהים יותר של שירותים, ובזה כמובן אנחנו מטפלים היום. אנחנו נקבל היום שורה של החלטות שמפשטות מאוד את התקינה במדינת ישראל, וגם מאפשרות לממשלה הנבחרת למשול. אנחנו נבחרנו כדי להביא תוצאות לאזרח, אנחנו זקוקים לכלים המיטביים לעשות זאת. בסוף אנחנו נבחנים על תוצאות, לא על בירוקרטיה”, הדגיש ראש הממשלה בסיכום דבריו.

"חדשות טובות". נתניהו ופלוג אוחזים את דו"ח בנק ישראל לשנת 2015| צילום: קובי גדעון, לע"מ
“חדשות טובות”. נתניהו ופלוג אוחזים את דו”ח בנק ישראל לשנת 2015| צילום: קובי גדעון, לע”מ

נגידת בנק ישראל, ד”ר קרנית פלוג, מסרה במקביל במסגרת מסיבת עיתונאים במסיבת עיתונאים לרגל פרסום דו”ח בנק ישראל 2015, כי “ההצלחה בהתמודדות עם אתגרי הטווח הקצר, והעובדה שמצב המשק סביר ביחס לסביבה העולמית, מאפשרות להגביר את המאמץ כדי לפעול לצמצום הפער בשורה של נושאים ביננו לבין המדינות המפותחות, ולהניח את התשתית הכלכלית לעתיד”.

“המגמות בסביבה העולמית והמגמות דמוגרפיות בישראל מציבים לנו אתגרים מורכבים לעתיד, ומחייבים אותנו לפעול לשינוי המגמות בתחום פריון העבודה, החינוך, הבריאות והתשתיות כדי שהמשק הישראלי ימצה את הפוטנציאל הגלום בו. לכן, חשוב שהממשלה תגבש את סדרי העדיפויות באופן שיאפשר לה להתמקד בטיפול בבעיות היסוד של המשק והחברה הישראלית בטווח הארוך”, דרשה הנגידה.

“כדי להתמודד עם אלה הממשלה נדרשת לפעול לשיפור רמת השירותים הציבוריים, להשקיע בתשתיות, ולתמוך במנועי הצמיחה”, הדגישה.


כתבות שתשמחו לקרוא

3 תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *