צפויה הוזלה במחירי מיטות לתינוק

צפויה הוזלה במחירי מיטות לתינוק
המחירים בארץ היו מופקעים. תינוק
צילום: stocksnap.io

אומץ התקן האירופי למיטות תינוק ובוטלה הדרישה למספר תחנות עצירה של המעקה הנייד בין המצב העליון לתחתון

משרד הכלכלה אימץ את התקן האירופי למיטות תינוק ובכך פתוחה הדרך לתחרות בשוק הריכוזי. מגוון מיטות לתינוקות המיוצרות בחו”ל, צפויות להיכנס לשוק הישראלי ולגרום לירידת מחירים.
במשך שנים רבות טענו יבואנים כי הדרישה שלא להכיר בתקן האירופי ולהתעקש על תקן ישראלי, נועד למנוע יבוא, ולהמשיך למכור במחירים מופקעים עריסות שיוצרו ויובאו לארץ על ידי מספר קטן של אנשי עסקים וחברות. עוד נטען כי גם מכון התקנים, רצה להמשיך במצב הקיים בו כל מיטה צריכה לקבל אישור שלו, דבר שעלה הרבה כסף וגם לקח זמן רב.
בחודשים האחרונים, בהתאם למדיניות הממשלה ומשרד הכלכלה, עמל מכון התקנים על ביטול הדרישות הישראליות המופיעות בתקן הישראלי למיטות ומיטות מתקפלות לתינוק, ואשר מהוות חסם משמעותי ביבוא מיטות תינוק לישראל.

המחירים בארץ היו מופקעים. תינוק|צילום: stocksnap.io
המחירים בארץ היו מופקעים. תינוק|צילום: stocksnap.io

בתקן החדש, שיכנס לתוקפו עוד כשנה, כמקובל, בכדי לאפשר לתעשייה המקומית להיערך לשינויים, בוטל האיסור להשתמש במספר חומרים ביצור המיטות (לדוגמה לוחות MDF) המותרים באירופה, זאת מבלי לפגוע ברמת הבריאות והבטיחות של המוצר.
בנוסף, בוטלה הדרישה למספר תחנות עצירה של המעקה הנייד בין המצב העליון לתחתון. כמו כן, נערכו תיקונים שמאפשרים, לדוגמה, להרחיב מגוון מנגנונים של מבנה המעקה הנייד (לעומת מנגנון אחר המותר בתקן הקיים).
התקן החדש יאפשר למעשה לייבא מגוון דגמים של מיטות תינוק לישראל, על ידי מגוון יבואנים ויצרנים, וכתוצאה מכך להגביר את התחרות ולהוזיל את מחירי המיטות לצרכן. כל זאת, כמובן, מבלי להתפשר על בטיחות ובריאות התינוקות. הרביזיה מצטרפת לרפורמה מקיפה שמבצע משרד הכלכלה בתחום התקינה בשנתיים האחרונות, הכוללת מיפוי, אבחון ותיקון של כ-620 תקנים רשמיים שהיו קיימים עם תחילת העבודה, ועומדים כיום, לאחר ביטול של כ-70 תקנים, על כ-550 תקנים בלבד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *