בעלי עסקים? כך תצליחו לנצל את ההטבות של הסגר השני

בעלי עסקים? כך תצליחו לנצל את ההטבות של הסגר השני

ראיון עם אבישי כהן מנכ”ל אפק פתרונות מימון, על הדרך שבה בעלי עסקים יכולים לנצל את ההזדמנויות החירום ולגייס אשראי בהיקף גבוה יותר עקב ההקלות וההטבות השונות לעסקים

דבר ידוע הוא כי בכל משבר, יש מי שמפסיד מהמצב ויש גם מי שיודע לנצל הזדמנויות. גם עכשיו, מאחורי התחזיות הכלכליות הקודרות, בכל סגר מסתתרות גם חבילות תמריצים והטבות למעסיקים.

גם בתוך תקופת משבר הקורונה, ישנם עסקים רבים שדווקא ידעו לנצל את ההטבות הממשלתיות בעקבות מצב החירום הלאומי ונהנו מהאפשרות לגייס הלוואות בהיקף אשראי גבוה מהרגיל, מה שהעניק להם זריקת אדרנלין לעסק.

הקורונה היא גם הזדמנות עסקית

אבישי כהן, מנכ”ל אפק פתרונות מימון, העוסק בגיוס אשראי, יודע לספר על העסקים הללו מקרוב. בסגר הקודם גיוס האשראי עבור לקוחותיו הוכפל ב 400% לעומת השגרה. הוא יודע לספר בעלי עסקים שהוא מכיר שהצליחו דווקא להתרומם דווקא מהמשבר.

כך למשל, חברה הנמנית בין לקוחותיו שהצליחה להוכיח לבנק כי היא צפויה להרוויח למרות המשבר והקושי התזרימי מהלקוחות, חברה זו בתקופת הסגר הראשון הצליחה לגייס 2 מיליון שקלים. השבוע, עקב הסגר השני הצפוי, אושרה לה הלוואה בסך 10 מיליון שקלים.

הקורונה מהווה תמריץ למדינה להזרים מיליארדי שקלים למשק באופן חריג. כך למשל, בסגר הראשון הועמד לטובת ‘הקרן להלוואות בערבות מדינה’ תקציב מיוחד עבור מסלול קורונה לעסקים שהצליחו להוכיח פגיעה משמעותית מהמצב. ככל שמשבר הקורונה נמשך תקציב הקרן הוכפל מידי חודש עד לתקציב של 58 מיליארד שקלים בחודש יוני. כעת בסגר השני תקציב הקרן גדל ב 18 מיליארד שקלים והוא כולל כעת גם ענפים בסיכון וגם שנפגעו באופן מזערי.

אבישי כהן, השבוע במשרדי אפק פתרונות מימון | צילום מתוך עמוד הפייסבוק

חבילת ההטבות של הסגר השני
הסגר השני מביא עמו הבטחה לחבילת סיוע כלכלית ומתווה פיצויים נוספים לנפגעי הסגר. ראש הממשלה ושר האוצר השיקו חבילת סיוע כלכלי לנפגעי הסגר ולהכין תכניות לשיקום המשק. בין היתר הפחתה של שיעור הפסד ההכנסות המזכה בפיצוי מ 40% ל 25%. הנקודה הזו משמעותית שכן אם בסגר הראשון נדרשתם להוכיח ירידה של לפחות 40% מההכנסות בעסק, הרי שבסגר השני תוכלו לקבל מענק גם אם הכנסות העסק שלכם קטנו רק ב 25% . התיקון הזה תקף גם לגבי מי שלא יכלו להגיש עד כה בקשה למענק הוצאות או עבור עסקים שנפתחו רק בשנת 2020 .

ההקלות בסגר השני הן לא רק בתחום המענקים והפיצויים. גם שר הפנים, אריה דרעי דיווח על הקלות בארנונה עבור בעלי העסקים עד שנת 2021 במסגרתם תוענק הנחה של 95% עבור עסקים שיעמדו בקריטריונים הנדרשים.

לא רק הממשלה, גם הבנקים הצטרפו לחגיגת האשראי המוגדל עם שיעור ריבית מופחת, שיעבוד מופחת ועוד שלל הקלות המאפשרות ליותר ויותר עסקים לקבל היקף אשראי מוגדל.

יותר עסקים זכאים לקבלת אשראי מהקרן להלוואות בערבות מדינה | צילום אתר Canva

כהן נותן דוגמה נוספת ללקוח שהצליח להגדיל את היקף האשראי דווקא בתקופת הקורונה. חברה העוסקת בריטייל שבשנה רגילה עמדה על זכאות לרמת היקף אשראי של עד 250 אלף ₪. אולם בשל מצב החירום והגדלת היקף הרכישות של הצרכנים בענף זה, הלקוח הצליח לקבל מימון של 750 אלף ₪ מהבנק.

דוגמאות לעסקים שהשכילו לנצל את ההזדמנות, ניתן גם למצוא בקרב עסקים קטנים. כך למשל עצמאית העוסקת בהרצאות ספגה פגיעה כלכלית כתוצאה מכך שהרצאות פרונטליות לא מתאפשרות בזמן הסגר.

אולם בשל המענקים המבוססים על הכנסות השנה החולפת, היא יכולה לפנות את הזמן לפיתוח עסקי בזמן שהמענק מוזרם לחשבונה. בנוסף קיבלה עדן הלוואה במסלול קורונה שבה השתמשה כדי לרכוש ציוד עבור הרצאות אונליין, בשורה תחתונה העסק שלה רק התפתח כתוצאה מהמשבר.

נאלצתם לסגור? זה לא אומר שאי אפשר להמשיך לגייס אשראי לפיתוח | צילום אתר Canva

אילו הזדמנויות עומדות בסגר השני לטובת העסק שלכם?
• מענק לעצמאיים דו חודשי עבור מי שהכנסותיו קטנו בהיקף של 25% ומעלה
• מענק הוצאות קבועות לעסק עבור מי שהכנסותיו קטנו בהיקף של 25% ומעלה
• הלוואות בערבות מדינה במסלול קורונה עבור עסקים שמצליחים להוכיח כי נפגעו מהמצב, וכן אפשרות להחזיר את הלוואה רק אחרי שנה מיום קבלתה
• הנחה של 95% בארנונה עד חודש יוני 2021 לעסקים שמחזורם עד 200 מיליון שקלים
• תוספת של 67% למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לשנת 2020 עבור החודשים אפריל עד דצמבר זאת בכדי לעודד תעסוקה.
• שליחת עובדים לחל”ת בלי צורך במכתב פיטורין או במתן פיצויים.
• תמריצים למעסיקים, פיצוי בגובה 5,000 שקלים לחודש עבור מעסיקים שימנעו מהוצאות עובדים לחל”ת
• ריבית ושיעבוד נמוכים מהרגיל בהלוואות בנקים
• אפשרות לבעלי עסקים לבקש הקדמת החזרי מע”מ

לאתר של אפק פתרונות מימון לחצו כאן


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *