יהיה בסגר? על ההתמודדות הכלכלית של בעלי העסקים עם הסגר

יהיה בסגר? על ההתמודדות הכלכלית של בעלי העסקים עם הסגר

אבישי כהן מנכ”ל אפק פתרונות מימון בטור דעה על פעילותם של עסקים קטנים ובינוניים בתקופה זו ועל האופן שבו ניתן לשמור על פעילות העסק לצד קבלת סיוע מהמדינה

העלייה החדה בתחלואה הביאה למגבלות חדשות ולסגר נוסף, כמעט חצי שנה לאחר הסגר הקודם. בעלי עסקים רבים שנפגעו בסגר הראשון כבר סברו שהמשבר מאחורינו, והחלו לתכנן עתיד כלכלי עבור העסק. אולם, הסגר המחודש רק ממחיש עד כמה לא צפויה התקופה הנוכחית, ונראה שאי הוודאות תמשיך לשרור בקרבנו כל עוד נגיף הקורונה ממשיך להתפשט. בעלי עסקים שרוצים לתכנן את עתידם נוכח אי הוודאות, ולשמור על היציבות הכלכלית של העסק, נדרשים לקחת את מאפייניה הייחודיים של התקופה הנוכחית בחשבון. לפיכך, ארצה להעלות מספר נקודות חיוניות הנוגעות לפעילותם של עסקים קטנים ובינוניים בתקופה זו, שיאפשרו להם לשמור על פעילות העסק וגם להבין מהו הסיוע הרצוי מצד המדינה.

נאלצתם לסגור? זה לא אומר שאי אפשר להמשיך לגייס אשראי לפיתוח | צילום אתר Canva

כך, למשל, נראה שעל אף ההשקעה הראשונית הכרוכה בדבר, מומלץ לחברות מסחריות ולנותני שירותים להקים מערך מכירות מקוונות. מערך כזה יאפשר לעסק להמשיך לתפקד בימי הסגר, ואף עשוי להביא להרחבת מעגל הלקוחות בימי שגרה. השקעה במערך כזה לא חייבת להיות גדולה, וכיום ניתן לנהל מכירות באמצעות עמודים פשוטים יחסית ברשתות החברתיות. לעסק שמערך מכירות כזה לא מתאים לאופי השירות שהוא מעניק או לאופי המוצרים שהוא מוכר, מומלץ בכל זאת לבדוק אפשרות להקמת מערך משלוחים לבית הלקוח. המשלוחים יאפשרו לבעל העסק להמשיך לספק שירות ללקוחות הוותיקים שלו, שירצו להמשיך להיעזר בשירותיו. עבור חלק מבעלי העסקים הקטנים, האפשרויות הללו אמנם נראות סבוכות או לא כדאיות, אך בהתחשב בכך שלא ניתן לדעת מה צופן העתיד הקרוב, כדאי לפחות לשקול אותן.

אף על פי כן, הנטל הכלכלי הכרוך בפעילות זו לא צריך ליפול על בעלי העסקים, והמדינה, שהורתה על המגבלות הנוכחיות, מחויבת לסייע להם. לפיכך, חשוב כי הסיוע יכלול כלים מעשיים שיאפשרו לעסקים לעבור לפעילות מקוונת, שתאפשר להם להמשיך לעבוד. אולם, לא די בכך, שכן בעלי העסקים מצפים מהמדינה, ובצדק, שתסייע להם נוכח ההפסדים הכבדים בתקופת הסגר. לדעתי, אחד הפתרונות שבעלי העסקים יכולים לשקול הוא הלוואה בחסות הקרן להלוואות בערבות מדינה, שהוקמה בתחילת המשבר. תקציב הקרן כבר גדל ויתכן שאף יגדל עוד יותר, כך שניתן יהיה להעניק סיוע לעסקים שייפגעו בסגר הנוכחי וסיוע נוסף לעסקים שכבר נפגעו בסגר הקודם, וצפויים להיפגע בשנית. אולם, על מנת שפתרון זה אכן יספק מענה ראוי למצוקות של בעלי העסקים, צריכה המדינה לדאוג לכך שמעגל העסקים הקטנים והבינוניים שמצליחים ליטול הלוואות בערבות הקרן יגדל באופן משמעותי, שכן רק לאחרונה דווח כי כ-80% מהם לא הצליחו בכך.

אך, גם אם נושא זה יוסדר, מובן כי ההתמודדות עם ההלוואות מהווה רק ביטוי אחד למכלול הקשיים, עמם צפויים בעלי העסקים להתמודד כתוצאה מהסגר. קשיים אלו רק ממחישים את העובדה כי התכנון הכלכלי שבוצע על ידי חלק מהם בתום הסגר הקודם, מתוך מחשבה שהשגרה המוכרת חזרה, איננו רלוונטי. לאור הקשיים החוזרים, ראוי כי בעלי העסקים יעמדו על כך שהיקף ההקלות שהוענקו ערב הסגר הקודם לא יצומצם, והקלות דומות יינתנו להם גם בסגר הנוכחי. יתרה מכך, ולאור העובדה שהסגר המחודש אף פוגע פגיעה מיוחדת בעסקים שכבר נטלו הלוואות לאחר הסגר הקודם וכעת יתקשו בפירעונן, צריכים אלו לעמוד על כך שההקלות הפעם יהיו משמעותיות אף יותר.

נוסף על בעלי העסקים, חשוב לי לפנות גם למדינה, ולהזכיר לה שמרבית העסקים הקטנים והבינוניים משמשים גם כמעסיקים. חובתה של המדינה, שהורתה על צמצום כוח העבודה במשק, היא לדאוג לכך שפתיחת העסקים אחרי הסגר תלווה בצמצום מעגל האבטלה. לצערי, נראה שעד כה לא פעלה המדינה בצורה משביעת רצון, ולא תמרצה כראוי את בעלי העסקים, שחששו מנפח פעילות דל שאינו מצדיק החזרת כוח עבודה לעסק. רק לאחרונה דווח, למשל, כי כ-13% בלבד מבעלי העסקים פנו לקבלת המענק שמציעה המדינה תמורת החזרת עובדים מחל”ת. לדעתי, פעילות במישור זה חשובה לא פחות מהענקת ההקלות לעסקים עצמם, שכן חזרה לשגרה חייבת להיות מלווה בחזרתם של מאות אלפי המובטלים למעגל העבודה. לפיכך, ראוי לשקול גם אמצעים שיתמרצו את העובדים עצמם לחזור לעבוד, כגון הטבות מיסוי בדמות מס הכנסה שלילי.


על אף הבעיות הללו, נראה שמרבית בעלי העסקים מודעים לכך שהמדינה מנסה לסייע להם, וכי הסיוע הנוכחי אף יאפשר, לפחות לחלק מהעסקים שלא היו מצליחים בכך בלעדיו, לחזור לפעילות לאחר הסגר. לצד זאת, מחויבים בעלי העסקים להבהיר למדינה שתיקון המתווה והתאמתו למציאות המורכבת והמשתנה הוא הכרחי, שכן חלק משמעותי מהעסקים, בעיקר הקטנים והבינוניים, לא זוכה לסיוע הנדרש. שיפורים במתווה, בין אם בהתאם להצעות שהובאו לעיל ובין אם בדרכים מועילות אחרות, יאפשרו לעסקים רבים יותר להחזיק מעמד ולשוב לפעילות עם פתיחתו המחודשת של המשק. בפני בעלי העסקים חשוב לי להדגיש, שכל שיפור במתווה חייב להתלוות לתכנון כלכלי ארוך טווח, שבמסגרתו תלקח בחשבון אפשרות של הגבלות מתמשכות על המשק. כמו כן, רצוי שתתלווה לכל תכנון כזה התאמה של הפעילות העסקית עצמה למגבלות המתמשכות, כפי שהוצע לעיל.

לסיכום, ועל אף ההצעות שהועלו, חשוב לי לציין שבעלי העסקים לא צריכים להיכנס לנעליה של המדינה, שמחויבת לסייע להם. כבר ציינתי שסיוע כזה צריך לכלול מתווה של הלוואות והקלות, לצד פעולות שיסייעו בהחזרת עובדים למעגל העבודה, כך שנותר רק לקוות שאותו סיוע, לצד פעולותיהם של בעלי העסקים עצמם, יאפשר חזרה פשוטה יחסית לשגרה שלא תצריך הפעלת לחצים על הדרג הפוליטי. בהקשר זה מובן כי ככל שהסיוע שתעניק המדינה לבעלי העסקים יהיה הולם יותר, יפחת הצורך בלחצים כאלו, שהובילו לפתיחה המהירה, ויש שיגידו המהירה מדי, של המשק לאחר הסגר הקודם.

לאתר אפק פתרונות מימון https://www.afekbiz.co.il/

אבישי כהן, השבוע במשרדי אפק פתרונות מימון | צילום מתוך עמוד הפייסבוק

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *