הילד שלכם קיבל צו ראשון? יש דברים שאתם חייבים לדעת!

הילד שלכם קיבל צו ראשון? יש דברים שאתם חייבים לדעת!
צילום:דובר צה"ל

הגעתם לגיל 16 ועדיין לא התכוננתם למיוני צו ראשון? אפליקציית צו ראשון במהפכה חברתית שמאפשרת לכל אחד לשפר את הסיכויים שלו ולקבל תפקיד טוב יותר בעת השירות הצבאי

מדינת ישראל היא המדינה היחידה שבה מסלול החיים של הילד שלכם משופע באופן מהותי כבר בגיל 16. צו ראשון הוא המפגש הראשון של כל נער ונערה עם צה”ל, שם נקבעים הנתונים האישיים אשר עתידים ללוות אותם לאורך החיים. אולם אל דאגה, מי שיגיע מוכן לצו הראשון יוכל לשפר באופן דרמטי את הסיכוי שלו להתקבל לתפקידים נחשקים. מוכנים לצו הראשון? קדימה הסתער!

|צילום:דובר צה"ל
|צילום:דובר צה”ל

כולנו מכירים את תפקידי האיכות בצה”ל. את יחידות המודיעין, יחידות המחשבים, הטייס, החובלים, השייטים ואת מסלולי הקצונה האיכותיים. כולנו יודעים שהדרך היחידה להגיע אל התפקידים הנחשקים הללו עוברת דרך מבחני הצו הראשון. אולם הורים רבים לא מודעים לכך שיש באפשרותם לסייע לילד שלהם להגיע מוכן יותר לרגע המכריע ובכך לאפשר לו נקודת פתיחה טובה יותר לעתיד.

הסיבה היא שכאשר דור ההורים שירת בצבא, נתוני הצו הראשון היו חסויים, ואף אחד לא העלה בדעתו שניתן להתכונן למבחנים אלו. אולם בשנת 2005, פסיקה מהפכנית של בג”ץ חייבה את צה”ל לפרסם לציבור הרחב את נתוני הצו הראשון ובתוך כך, את נתוני הקב”א, הדפ”ר והפרופיל. מרגע הפרסום התברר כי בניגוד לרושם המוטעה, מדובר במבדקים שבהחלט ניתן להתכונן אליהם. ניתן לשפר את הסיכויים לקבל נתוני איכות גבוהים יותר ובהתאם לכך, לקבל שיבוץ בתפקיד איכותי ומאתגר יותר.

אפליקציית צו ראשון להורדה לחצו כאן

צו ראשון ראיון עם מאבחנת פסיכוטכנית | צילום באדיבות דובר צה”ל

 

חושפים את הנתונים
מרגע חשיפת תוצאות הצו הראשון, חברות הפסיכומטרי קפצו על המציאה והחלו לשווק קורסי הכנה למבחני הצו הראשון בדומה לקורסי ההכנה לבחינה הפסיכומטרית. ההכנה למבחן התבררה כמשמעותית מאוד, הציונים של מי שהתכוננו החלו לעלות באופן משמעותי, אולם קורסי ההכנה שהציעו חברות הפסיכומטרי היו בעלות מאד יקרה, מה שלא מאפשר לכל אחד לגשת אליהם.

המחיר הגבוה יצר מהר מאד פער מאד גדול בין מי שיכול לאפשר לעצמו להוציא סכומים גבוהים, לבין מי שלא יכול היה להרשות לעצמו הוצאה כזאת. בנקודה זו, חשוב להסביר כי מבחני הצו הראשון הם מבחנים השוואתיים, כך שנוצרה מציאות תחרותית שבה מי שהצטרף לקורסי ההכנה – התחזק, ומי שלא – נחלש. מי שהגיע מתיכון מבוסס יותר שרכש הכנה, הצליח יותר במבחנים ומי שהגיע מהפריפריה, נותר עם סיכויים קלושים להתקבל לתפקיד חייו.

מי שקיבל הכנה הצליח להגיע רחוק יותר | צילום באדיבות דובר צה”ל

 

מהפכה של תקווה
בדיוק את הפער הזה ביקשו מייסדי אפליקציית צו ראשון לצמצם. האפליקציה נוצרה על ידי בוגרי יחידות המיון בצה”ל, מומחים מתחום המיון, הסטטיסטיקה והאבחון שמכירים היטב את תהליך המיון והשיבוץ כפי שהוא מתרחש מאחורי הקלעים. האפליקציה מונגשת לכלל האוכלוסייה בעלות מינימאלית, כשהיא מציבה אלטרנטיבה משודרגת לקורסי ההכנה הקיימים. כשהמטרה המרכזית שלה היא להעניק סיכוי שווה לכל נער ונערה במדינת ישראל.

האפליקציה מכילה 1500 שאלות, 24 מבחנים ו-6 סימולציות מדויקות שמעניקות לכל אחד ואחת את ההזדמנות להתכונן בצורה הטובה ביותר למבחנים ולשפר באופן משמעותי את תוצאות הצו הראשון. האפליקציה מתעדכנת באופן שוטף בתרגולים ובשאלונים חדשים, בהתאם למבחנים המתקיימים בצו הראשון.

צילום מסך אתר אפליקציית צו ראשון | צילום מתוך אתר האפליקצייה

 

מהרגע שמורידים את האפליקציה ניתן להתחיל להתכונן למבדקים. האפליקציה מאפשרת לעבור שלבים התואמים את המבחנים של צו ראשון. יש פרק כמותי, פרק מילולי, פרק צורני, פרק הוראות, ופרק הבנת הנקרא. בנוסף, האפליקציה מאפשרת ניבוי של ציוני האיכות שהנער או הנערה צפויים לקבל בצו הראשון, כאשר מאימון לאימון ניתן לראות כיצד הדירוג עולה ומשתפר.

מוכנים יותר, מצליחים יותר
אל תתנו לרושם חיצוני להטעות אתכם, גם נער חסון לאו דווקא יצליח יותר במבחני צו ראשון בצה”ל. הקב”א – ציון קבוצת האיכות, הציון החשוב ביותר בהשפעתו על קבלת התפקיד, מורכב משלושה מדדים: דפ”ר – דירוג פסיכוטכני ראשוני, המתייחס למשכל. צה”ר – ציון השכלה ראשוני, המתייחס להשכלה שהנער או הנערה עתידים לרכוש עד לסיום התיכון. צד”כ – ציון דירוג כללי, המתייחס למידת ההתאמה לשירות בצה”ל ולשירות קרבי. מעבר לכך, ישנם שני ציונים נוספים ומשמעותיים מאוד: ציון עברית, המשקף את השליטה בשפה העברית, בעל פה, בקריאה ובכתיבה וציון הפרופיל אשר משקף את הכשירות הרפואית.

הטנקיסטיות הראשונות של צה”ל | צילום באדיבות דובר צה”ל

 

עם קבלת הצו הראשון, מי שמתאמן באמצעות האפליקציה באופן קבוע, יכול לשפר את הסיכויים שלו ברגע האמת בכעשרים נקודות – נתון מדהים שיכול לשנות את החיים. מי שהיה מיועד לתפקידים זוטרים ללא הכנה, כעת יכול להגיע לתפקידים חדשים ומרתקים. מי שהיה מיועד לתפקידי ביניים, נפתחת בפניו האפשרות למסלול קצונה ולתפקידי איכות אחרים. ומי שהיה מקבל ציון טוב, יכול לשפר את הציון שלו לציון מצוין ולהרשות לעצמו ליהנות מהתפקידים הבכירים ביותר ביחידות המסווגות ביותר בצה”ל.

לא משאירים חיילים מאחור
מייסדי האפליקציה מרגישים שהם מבצעים שליחות חשובה, שכן הנתונים שמתקבלים, לצד התגובות על גבי האפליקציה עצמה, משקפים כי מדובר באלפי נערים ונערות שהצליחו לשפר את ציוני האיכות שלהם בצורה משמעותית בעקבות התרגול וההכנה. בנוסף למיזם האפליקציה, המייסדים מקיימים באופן יום יומי הרצאות המסובסדות על ידי עיריות, רשויות, מוסדות חינוך מתנ”סים ועוד. בין הנושאים השונים ניתן למצוא סדנאות ופעילויות בנושא מוטיבציה לשירות משמעותי, צו ראשון, יום המא”ה, מיונים וגיבושים, עתודה, מגוון התפקידים בצה”ל, מילוי שאלון ההעדפות (המנילה) וסדנת חוסן.

המהפכה שאפליקציית צו ראשון חוללה הפכה מהר מאד לטרנד, רק בשנה האחרונה הורידו אותה למעלה מ-50,000 נערים ונערות. לרוב מדובר בהורים שרוכשים אותה כמתנה עבור הילדים שלהם, אולם חלק משמעותי מרכישת השימוש באפליקציה, בוצע על ידי גופים ציבוריים כגון עיריות, עמותות וארגוני הורים שבחרו להעניק את האפליקציה לדור העתיד.

היעד החדש של המייסדים הוא להשלים את המהפכה שהחלו בה ולהגיע למאות אלפי בני הנוער עם המידע החשוב כדי שלכל נער ונערה תוענק ההזדמנות להיות שווה בין שווים ולהצליח בחיים.

רוצים גם אתם להצליח? להורדת האפליקציה לחצו כאן

|צילום:דובר צה"ל
|צילום:דובר צה”ל

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *