משרד הכלכלה החליט לאפשר ייבוא מכשירי טלפון ניידים מוחדשים

משרד הכלכלה החליט לאפשר ייבוא מכשירי טלפון ניידים מוחדשים
"הרגולציה המחמירה הייתה הכרחית בעבר". בתמונה: טלפון חכם
צילום ארכיון: www.pixabay.com

מהלך שעשוי להביא לירידה של עשרות אחוזים במחירי הטלפונים החכמים לצרכנים: נוהל חדש שגובש במשרד הכלכלה והתעשייה, מאפשר ייבוא מכשירי טלפון ניידים מוחדשים

למעלה משלושה מיליון טלפונים חדשים מיובאים בשנה לישראל, כאשר ערך הייבוא השנתי עומד על כשלושה מיליארד שקלים.

נוהל חדש של משרד הכלכלה והתעשייה מהימים האחרונים מאפשר מכירה של טלפונים מוחדשים (refurbished) ועשוי להביא לירידה חדה במחירים.

בעקבות פנייה של חברות מרכזיות בשוק הסלולר למשרד הכלכלה, בנוגע לחסמי רגולציה, שאינם מאפשרים יבוא מוצרי סלולר מוחדשים לישראל, הודיע מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג, כי גובש נוהל חדש המבטל את החסם. כל זאת, על מנת להביא לפתיחת השוק ליבוא מכשירים אלו.

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר היום (ד’) כי “המדובר ברגולציה שמנעה עד כה את התפתחות שוק הסלולר – וביטולה עשוי לחסוך עשרות אחוזים מהמחיר בעת רכישת טלפון חכם”.

טלפון מוחדש הוא טלפון שהוחזר למוכר מסיבות מגוונות (ביטול עסקה, שידרוג וכו’).

החברה היצרנית אוספת טלפונים מסוג זה והופכת אותם לטלפונים מוחדשים, באמצעות תהליך ייצור מיוחד.

חברת ‘אפל’, לשם דוגמא, הופכת את הטלפונים המוחדשים לטלפונים הזהים באיכותם לטלפונים חדשים לאחר החלפת הסוללה, המטען וחלקים נוספים.

במשרד הכלכלה והתעשייה טענו כי לאור חיקויים שהיו נפוצים בשוק הסלולר וכתוצאה, סכנת התלקחות הסוללה, הרגולציה המחמירה הייתה הכרחית בעבר.

“אולם התפתחות מואצת של השוק, יחד עם בקרת איכות מחמירה הביאו לקפיצת דרך – וכתוצאה מכך, הטלפונים המוחדשים נפוצים במדינות רבות באירופה וזולים משמעותית מטלפונים חדשים ומהווים אלטרנטיבה לטלפון חדש, גם מבחינת גיל המוצר וגם מבחינת איכותו”, הסבירו במשרד.

"הרגולציה המחמירה הייתה הכרחית בעבר". בתמונה: טלפון חכם | צילום ארכיון: www.pixabay.com
“הרגולציה המחמירה הייתה הכרחית בעבר”. בתמונה: טלפון חכם | צילום ארכיון: www.pixabay.com

על פי הערכות שונות, התפתחות שוק טלפונים מוחדשים עשויה להוריד את מחירי הטלפונים בעשרות אחוזים.

על פי נתונים שהציג משרד הכלכלה והתעשייה, ערך היבוא השנתי של טלפונים ניידים עולה על 3 מיליארד שקלים וכמות הטלפונים המיובאים עולה על 3 מיליון בשנה.

“מדובר בשוק משמעותי מבחינה צרכנית. הורדה צפויה של 1% בעלות המוצר לצרכן תחסוך עשרות מיליוני שקלים ברמה המשקית”, הבטיחו שם.

בנוסף, משרד הכלכלה והתעשייה הדגיש בהודעה מיוחדת מטעמו כי המהלך החדש הוכרז בשיתוף פעולה עם מכון התקנים ועם נציגי החברות הרלוונטיות.

מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג מסר היום (ד’) כי “פתיחת חסמי היבוא במגוון תחומים מחויבת בכדי לייצר תחרות, להרחיב את מגוון המוצרים ולאפשר לצרכנים ליהנות גם ממגוון מחירים”.

“אנו מחויבים להגן באמצעות חסמים על בטיחות הציבור, ככל שחסם לא נועד למטרה זו – נדאג להסירו”, הוא הבטיח.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *