בכנסת מחפשים פתרון לגמ”חים

בכנסת מחפשים פתרון לגמ”חים
"מאפשר לאדם שנמצא במצוקה לקבל הלוואה ללא ריבית". כסף
צילום: אתר pixabay.com

ח”כ גפני דרש ממשרד האוצר, רשות המיסים ובנק ישראל אורכה של שבועיים כדי להסדיר את מעמדם ולמנוע את סגירתם

בוועדת הכספים קיימו השבוע דיון בניסיון למצוא פתרון לגמ”חים, ארגון הצדקה שמלווים כסף ללא גביית ריבית. כידוע, בקרוב ישונה החוק דבר אשר יחייב מוסדות פיננסיים ישראליים לדווח באמצעות רשות המיסים בישראל, לרשויות המס של ארה”ב על נכסים של אזרחים אמריקאים.

התיקון לחוק הוא פועל יוצא של הסכם ה-Foreign Account Tax Compliance בין ישראל לארה”ב. במשך תקופה ארוכה ישראל השהתה את הטיפול בנושא, אולם בארה”ב בניסיון להילחם בהון השחור ובהלבנת הון, האמריקאים לחצו על קיום ההסכם.

"מאפשר לאדם שנמצא במצוקה לקבל הלוואה ללא ריבית". כסף|צילום: אתר pixabay.com
“מאפשר לאדם שנמצא במצוקה לקבל הלוואה ללא ריבית”. כסף|צילום: אתר pixabay.com

יו”ר ועדת הכספים, משה גפני, שיודע כי מרבית הציבור החרדי תלוי בהלוואות אותן הוא מקבל מהגמ”חים, דרש ממשרד האוצר למצוא פתרון. בדיון בוועדה הוצע פתרון שיחריג את הגמ”חים על ידי הגדרתם והסדרת מעמדם בישראל כמוסדות ציבור לצורך מס הכנסה.

גפני אמר: “ממשלת ישראל חתמה על הסכם עם ממשלת ארה”ב, מבלי שהיא לקחה בחשבון השלכות הרות אסון על אחד המפעלים החשובים ביותר בעם היהודי מזה אלפי שנים – ארגוני חסד ועזרה הדדית. חתמו על הסכם שעשוי למוטט את החברה האזרחית בישראל.

הגמ”חים הם הגורם היחיד שמאפשר לאדם שנמצא במצוקה לקבל הלוואה ללא ריבית ולעמוד שוב על הרגליים. עתה השלכות ההסכם עשויות למוטט את המוסד החשוב הזה”.

גפני דרש מאנשי האוצר ובנק ישראל להורות לבנקים על מתן ארכה לגמ”חים, לפחות עד סוף חודש יוני, להסדרת מעמדם כמוסדות ציבור, מה שיאפשר החרגתם מהחוק החדש, שעפ”י ההסכם עם ארה”ב, מוסדות לתועלת הציבור פטורים מהוראות הסכם ה-FATCA”.

על ההצעה להכיר בגמ”חים כמלכ”רים (מוסד ללא כוונת רווח), מנהל מחלקת מלכ”רים ברשות המיסים, ארז אורעד: “אם הגמ”חים יביאו אישור שהם מוסד ציבורי אין לנו בעיה, אך רשות המיסים לא תיתן אישורים כל עוד לא תבדוק את המוסדות הפונים”.

בסיום הישיבה, גפני דרש ממשרד האוצר, רשות המיסים ובנק ישראל אורכה של שבועיים לגמ”חים כדי להסדיר את מעמדם ולמנוע את סגירתם.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *