לראשונה ישראל תהיה חברה בארגון מאסיה

לראשונה ישראל תהיה חברה בארגון מאסיה
"נדרשת העמדת חסינות". כסף
צילום: אתר pixabay.com

אושרה הצעת חוק המסדירה את חברותה של המדינה בבנק האסיאתי שבו 57 מדינות

לראשונה בתולדות המדינה, ישראל מצטרפת באופן רשמי לארגון כלכלי מאסיה שבו חברות מלבדה עוד 56 מדינות. על-מנת לאפשר את ההצטרפות, אישרה ועדת הכספים הצעת חוק שנועדה לקבוע את הכללים והמסגרת למימוש החתימה על אמנת הבנק ולהסדרת פעילות נציגות הבנק בישראל. אישור הצעת החוק היום בוועדת הכספים יאפשר לאשר אותה עוד במהלך השבוע הקרוב בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, על-מנת ששר האוצר יוכל לחתום סופית על האמנה, שעד כה נחתמה בראשי תיבות בלבד, ושזו תאושר ע”י הממשלה עוד השבוע. כך תוכל ישראל להשתתף בישיבה הראשונה לבחירת מועצת הנגידים שתתקיים בבייג’ין בשבוע הבא. הצעת החוק אושרה פה-אחד.

"נדרשת העמדת חסינות". כסף|צילום: אתר pixabay.com
“נדרשת העמדת חסינות”. כסף|צילום: אתר pixabay.com

הכלכלן הראשי והממונה על הכנסות המדינה במשרד האוצר, יואל נוה: “החוק הזה יסייע לנו מאוד. מלבד ישראל הצטרפו עוד 56 מדינות לבנק הזה שייחל לפעול בשבוע הבא לאחר בחירת מועצת הנגידים. מטרת הבנק היא להשקיע בפרויקטים של תשתית באסיה בדומה לגופים בנקאיים בינ”ל אחרים. זה יהיה הגוף המולטילטרלי האסייני היחיד שישראל חברה בו”.
ח”כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) בירך על ההצטרפות לבנק. “זה אתגר גדול מאוד. הסינים הולכים להיות חלק מאוד מרכזי בכלכלה העולמית ועלינו לפעול שלא ילכו רק לכיוון אירופה ואיראן אלא גם למדינות כמו שלנו. באזור כאן יש מאבק כלכלי ולא רק צבאי ועל ישראל להיות יחד עם טורקיה וסעודיה למשוך חלק מהכסף המושקע גם לאזור שלנו”.
אף שכל חברי ועדת הכספים הביעו תמיכה בהצטרפות ישראל בנק, חלקם הביעו חשש מסוגיית החסינות של הבנק בישראל. נוה ציין ש”עפ”י האמנה שישראל חתומה עליה (ראשי תיבות עד לאישור הצעת החוק נדרשת העמדת חסינות לעובדי הבנק ככל שהם באים בתוקף תפקידם לעבוד בישראל”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *