פורים: תקנים, אביזרים, רעשנים ואירועים

פורים: תקנים, אביזרים, רעשנים ואירועים
מוזיאון גוטמן
צילום: יח"צ

ונתחיל בכללי זהירות. כי פרויקט פורים לא מתחיל וגם לא נגמר בקניית תחפושות, כפי שמזכירים לנו בצדק מומחי מכון התקנים הישראלי, אלה הממליצים לקנות תחפושות המצוידות בתו התקן ת”י 562. אז נכון שתחפושות ספציפיות אלה יקרות בדרך כלל בהרבה ממה שניתן לרכוש באתרי האינטרנט, בשווקים ובירידי הקניונים, אבל גם אם בחרנו באופציה הזולה, חשוב לבדוק שאין חומרים דליקים כמו צמר גפן, נוצות טבעיות ויריעות מפלסטיק

בדיקה נוספת קשורה לנוחות הלבישה והתנועה בתוך התחפושת. שלא תהיה לוחצת, לא גדולה ממידות הילד, כי מכנסיים ארוכים מדי עלולים להכשיל אותו בהליכה ובריצה, ואם מדובר בתינוקות ופעוטות – שלא יהיו חלקים קטנים וחוטים פרומים המאפשרים גישה לחומרי מילוי, או עלולים ליצור לולאה.

כשמדובר במסכות, הן חייבות להיות עם פתחי אוורור ומותאמת בגודלן לפנים של הילד.

יש ילדים שרגישים לריחות שונים, לכן תנו להם למדוד את התחפושת לפני הקנייה, לבדוק שהריח הנודף ממנה לא גורם להם כאב ראש או סחרחורת. מאותה סיבה של רגישויות, כדאי לשלוח תחפושות לניקוי יבש לפני פורים. לא לכבס בבית כי כביסה רגילה עלולה להפחית את עמידות התחפושת באש. ושוב מאותה סיבה, היזהרו עם התרסיסים: ספריי לשיער, ספריי שלג וכו’. תרסיסים הם גם דליקים מאוד.

סכנה מוכרת בכל שנה כשמתקרב פורים הם צעצועים דמויי כלי נשק, פיקות וקפצונים. אמנם צעצועים דמויי כלי נשק אמתיים אסורים לשיווק, אבל בכל זאת הם מופצים ויש הורים ששוכחים את ההזהרות או נכנעים להפצרות הילדים. קניתם קפצוני נייר או פיקות המופעלים באקדח צעצוע, דאגו שהילדים לא יפעילו אותם באמצעים אחרים כמו אבנים. שלא ישמרו אותם בכיסים, מחשש להתפוצצות, שלא יכוונו את הפיקות לכיוון אוזניים או עיניים של ילדים אחרים בכיתה, בחצר ובבית הכנסת, ושעל האריזה ייראו בבירור שם היצרן והיבואן.

גם רעשנים צריך לבדוק לפני הקנייה. שהם שלמים ולא סדוקים, שאין בהם רכיבים קטנים שתינוקות עלולים לבלוע.

איפור הוא חלק מרוב התחפושות, אז תאפרו את הילדים בתכשירים שיש עליהם רישיון משרד הבריאות.

המלצות מסוג אחר יש לאלעד גולדנברג, מנהל הפעילות העסקית של אתר eBay בישראל. גולדברג מדגיש שנשארו רק שבועיים עד פורים, וזו הישורת האחרונה להזמנת תחפושות באינטרנט שיגיעו בזמן (טווח המשלוח הוא 10-14 ימי עסקים).

תחפושות אי ביי|צילום: יח"צ
תחפושות אי ביי|צילום: יח”צ

ל-eBay יש רשימה של המלצות גולשים של מוכרים מצטיינים בתחומי אופן הרכישה, התשלום, קלות ההחזרה ומועד קבלת המוצר. כדאי להתחשב בה כשמזמינים.

בקניות אונליין, ולא משנה מאיזה אתר, צריך לקרוא בעיון את תיאור התחפושת, איזה אביזרים היא כוללת והאם יש “תכנית הגנת הקונה” המבטיחה לקונים החזר כספי אם יש תקלה. אפשר לדרוש גם התחייבות שהתחפושת המוזמנת עומדת בתקני איכות אמריקאים מחמירים. ואל תזמינו לפני שאתם מבצעים מדידה של הילד בסנטימטרים ואינצ’ים ומשווים לטבלת המידות באתר.

תחפושות אי ביי. הנסיכה סופיה|צילום: יח"צ
תחפושות אי ביי. הנסיכה סופיה|צילום: יח”צ

הזכרתי את הרגישות המיוחדת של תחפושת לתינוקות. כאן יש לדעתי לתת עדיפות לרשתות מקומיות המתמחות בבגדי תינוקות כמו שילב למשל, שמציעה תחפושות של דבורה, פרה, כלבלב, זברה ועוד, מכותנה מלאה, בגזרה נוחה, מגיל אפס ועד שנה וחצי, במחיר מיוחד לפורים של כ-70 שקלים.

תחפושת לתינוקות. שילב|צילום: יח"צ
תחפושת לתינוקות. שילב|צילום: יח”צ

רשת נוספת, למוצרי ילדים ותינוקות, ה”הנסיך הקטן”, מייבאת עכשיו בין היתר סט כלים לתחפושת סמי הכבאי, דמות אהובה במיוחד על פעוטים רבים. מתאים לגילאי 3-6. יש בסט חמישה אביזרים- הווסט הכחול של סמי, פנס, גרזן חילוץ, מכשיר קשר וחגורת נשיאה. כ-170 שקלים. הסט יכול לדעתי להיות תחליף לרכישת התחפושת המלאה.

ואחרי שסיימנו למצוא, לרכוש ולהלביש את הטף, לאן הולכים איתם בחג לפני או אחרי קריאת המגילה, חלוקת משלוחי המנות וסעודת פורים?

במוזיאון נחום גוטמן לאמנות יתקיימו בימים ראשון ושני (פורים ושושן פורים), בשעות 11:00 -13:00 סדנה להכנת ספרון מאויר של סיפור המגילה, בעקבות השיר של לוין קיפניס “אני פורים” אותו אייר גוטמן בשנות ה-30 של המאה שעברה, וסדנה להכנת מסכות. הסדנאות ילוו בסיורים בתערוכות ויונחו על ידי מדריכי המוזיאון. 50 שקלים לילד ו-15 למלווה מבוגר. חייבים הרשמה מראש דרך אתר המוזיאון.

מוזיאון גוטמן|צילום: יח"צ
מוזיאון גוטמן|צילום: יח”צ

גם תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער ממשיך במסורת פסטיבל ירון הפורימי, ע”ש הצנחן ירון ירושלמי, זו הפעם ה-14. בפסטיבל, שיתקיים בפורים במשך 3 ימים במוזיאון ת”א לאמנות (12-13 במרץ), יועלו 19 הצגות לילדים מבית היוצר של התיאטרון, בתוכן שלוש בכורות- “פרצוף חמוץ” (לגילאי 4-9), “טרופותי” (לגילאי 3-6), ו”מולאן” (לגילאי 6-12).

פסטיבל ירון|צילום: בולוטין
פסטיבל ירון|צילום: בולוטין

אחרי או לפני ההצגות, יעמדו לרשות הבאים מתחמי יצירה, דוכני משחקים וכל תערוכות האמנות במוזיאון, ללא תשלום נוסף. לפעוטות יוקם במיוחד מתחם פשוש, ולגילאי שנה עד שנתיים וחצי יעלו מופעים מותאמים של ‘צוציקים’, ‘תיאטרון פצפון’ וההצגה האורחת ‘בלונים’. מחירי ההצגות: 40-90 שקלים. יש הנחות לוועדי עובדים, קבוצות ומחזיקי כרטיס ישראכרט. פרטים נוספים באתר www.porat-theater.co.il.

פסטיבל ירון|צילום: יוסי צבקר
פסטיבל ירון|צילום: יוסי צבקר

עוד רעיון לבלות עם הילדים בפורים, מציע מוזיאון ישראל: תערוכת רעשנים רועשים “שמעולם לא ראיתם”, של האמן יעקב קאופמן באגף לאמנות ותרבות יהודית. בעקבות ביקור בשוק הפשפשים של אמסטרדם, יצר קאופמן במשך שנתיים 150 רעשנים מחומרים ממוחזרים מפתיעים ומשעשעים. מפתיע ופורימית העובדה שבעוד שגלריות מוזיאון ידועות בשקט השורר בהן, הפעם המבקרים יוכלו לשמוע את קולו של כל רעשן כזה, ותהיה גם אפליקציה המציעה למבקרים להרכיב רעשנים בעצמם. ובאגף הנוער של המוזיאון יכינו ילדים בעצמם רעשנים מחומרים ממוחזרים. אגב, לדברי אוצרת התערוכה,במאות עברו התנגדו רבנים לרעשנים כי חששו שהרעש יפריע לקהל לשמוע את הקריאה במגילה ולמרות זאת השתרש מנהג ההרעשה באבנים, בגזרי עץ, בפטישים וברעשנים והיה לחלק בלתי נפרד מחג הפורים. פרטים נוספים על פעילות פורים במוזיאון ניתן לקבל באתר http://www.imj.org.il.

מוזיאון ישראל. תערוכת רעשנים וסדנאות רעשנים|צילום: יח"צ
מוזיאון ישראל. תערוכת רעשנים וסדנאות רעשנים|צילום: יח”צ

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *