פטור ממכס ל-5,600 טון גבינות קשות

פטור ממכס ל-5,600 טון גבינות קשות
מי הזיז את הגבינה שלי
צילום:pixabay

הציפייה היא שייווצר גיוון במותגים, הגברת התחרות והורדת מחירים ושיפור ביוקר המחיה

בניסיון להוזיל את יוקר המחיה, משרד הכלכלה מפרסם את ההליך התחרותי ליבוא גבינות קשות לשנת 2017. במסגרת זו תחולקנה הקצאות בהיקף של 5,600 טון ליבוא גבינות קשות בפטור ממכס. מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג, ציין כי ההליך התחרותי ליבוא גבינות קשות, שמשרד הכלכלה החל להפעיל כבר לפני כשנה וחצי, כבר הביא להגברת התחרות והפחתת המחירים לצרכן. לשוק הגבינות הצהובות נכנסו מספר מותגים חדשים שמקורם ביבוא, ובהם המותגים הפרטיים של שופרסל, רמי לוי, וכן עלמה ולציבור הצרכנים מתאפשר כיום לצרוך גבינה צהובה מיובאת במחירים הנמוכים עד כדי 40% מהמחיר המפוקח.

מי הזיז את הגבינה שלי|צילום:pixabay
מי הזיז את הגבינה שלי|צילום:pixabay

יאיר שירן, מנהל מינהל תעשיות ויו”ר ועדת מכסות מוסר כי השנה הוכנסו עדכונים בהליך התחרותי, המיועדים להעביר את ההצלחות של הליך זה בגבינות הנמכרות במעדנייה, גם לגבינות הנמכרות על המדפים, באריזה קמעונאית. לפיכך הוחלט לקיים שני הליכים תחרותיים במקביל האחד מיועד לגבינות במעדנייה והשני מיועד לגבינות על המדף. הציפייה היא שמהלכים אלו יעמיקו וירחיבו את תוצאות הרפורמה לטובת גיוון המותגים לצרכן, הגברת התחרות והורדת המחירים.

במקביל לכך, מסר יאיר שירן, כי הוראת מנכ”ל 2.7 לחלוקת מכסות יבוא עודכנה לאחרונה ופורסמה בימים האחרונים. ההוראה המעודכנת מכילה תיקונים ושיפורים המיועדים, מחד להקל בפרוצדורות המינהליות הכרוכות בבקשות ליבוא במסגרת מכסות פטורות ממכס, ומאידך להקשות על סחר ברישיונות. סחר ברישיונות הוא ניצול לרעה של הטבה שמעניקה המדינה ליבואנים , מתוך מטרה שהטבה זו תגולגל גם לטובת המחיר לצרכן. סחר ברישיונות מוסיף ידיים שאין להן תרומה משמעותית להליך היבוא, דבר המייקר את המוצר המיובא לצרכן.

לפיכך מצאה לנכון ועדת מכסות לעדכן נוסח ההוראה על מנת לקשות על הסחר ברישיונות ולאפשר מצב שבו הרישיונות יינתנו ליבואנים אשר להם תרומה משמעותית להליך היבוא.

ממשרד הכלכלה נמסר כי מכסות היבוא לבשר טרי, כמו גם שאר המכסות הפטורות ממכס הנובעות מהסכמי הסחר הבינ”ל של ישראל, לשנת 2017, צפויות להתפרסם בשבועות הקרובים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *